Vlaicu a depășit cota de 1000 de puncte

La partida dintre Rusia și România, scor 18-13, am asistat la un record personal al lui Florin Vlaicu. Stelistul care este la selecția numărul 125, folosit pe post de centru interior, a trecut, cu această ocazie, de cota de 1000 de puncte înscrise pentru echipa națională a României.

Vlaicu a transformat eseul marcat de Antonescu, după care, în minutul 21, a valorificat în puncte o lovitură de pedeapsă. Cum Vlaicu avea 997 de puncte înainte de fluierul de start, rezultă că acesta a fost momentul în care Stejarul a depășit 1000 de puncte în tricoul echipei naționale a României.

În repriza secundă, Vlaicu a mai valorificat o penalitate, stabilind astfel scorul final la 18-13 în favoarea Rusiei.

Gazdele au câștigat Cupa Kisseleff, pusă la bătaie în premieră, conform protocolului celor două federații de specialitate.